
Need Help Writing an Essay?
Tell us about your assignment and we will find the best writer for your paper

- BUS FPX 4064 Assessment 2 Applying Cost Accounting Concepts to Analyze and Estimate Costs.
Applying Cost Accounting Concepts to Analyze and Estimate Costs
Product and Service Costing
6-52 Two-Stage Allocation and Product Costing
Call-Related Overhead Rate:
- Total Call-Related Costs: $200,000
- Total Number of Calls: 20,000 (Tourist) + 12,000 (Premier) = 32,000
- Call-Related Overhead Rate: $200,000 / 32,000 = $6.25
Call Minute-Related Overhead Rate:
- Total Call Minute-Related Costs: $121,500
- Total Call Minutes: 108,000 (Tourist) + 162,000 (Premier) = 270,000
- Call Minute-Related Overhead Rate: $121,500 / 270,000 = $0.45
Total Call Center Costs Allocated:
To Tourist Package:
- (20,000 calls * $6.25) + (108,000 minutes * $0.45)
= $125,000 + $48,600 = $173,600
To Premier Package:
- (12,000 calls * $6.25) + (162,000 minutes * $0.45)
= $75,000 + $72,900 = $147,900
Operations Costing
6-57 Cost Estimation for RV Models (Piper Recreational Vehicles)
Materials Cost:
- XC-2: 54 * $40,000 = $2,160,000
- XC-6: 39 * $70,000 = $2,730,000
- Total Materials Cost: $4,890,000
Conversion Cost:
- $905,550 + $735,120 + $633,180 = $2,273,850
Allocation of Conversion Costs:
- XC-2: ($2,273,850 * $2,160,000 / $4,890,000) = $1,004,400
- XC-6: ($2,273,850 * $2,730,000 / $4,890,000) = $1,269,450
Total Costs per Model:
- XC-2: $2,160,000 + $1,004,400 = $3,164,400
- XC-6: $2,730,000 + $1,269,450 = $3,999,450
Job Costing
7-55 Analysis of Overhead Using Predetermined Rate
Predetermined Overhead Rate:
- Overhead = $576,000 + $384,000 = $960,000
- Direct Materials = $400,000
- Predetermined Rate = $960,000 / $400,000 = 2.4 or 240%
- (Given: Use 225% for calculations below)
Job WM-52 Total Cost:
- Direct Labor: 900 * $22 = $19,800
- Overhead: $11,300 * 225% = $25,425
- Total Cost: $13,500 (DM) + $11,300 (MOH) + $19,800 + $25,425 = $70,025
Job WM-54 Overhead Applied:
- $6,400 * 225% = $14,400
Total Overhead Applied in May:
- Total Direct Materials: $11,300 + $9,400 + $6,400 = $27,100
- Total Overhead: $27,100 * 225% = $60,975
Actual Factory Overhead:
- Supplies: $1,500
- Indirect Labor: $8,000
- Supervisory Salaries: $9,000
- Factory Facilities: $22,500
- Equipment Costs (Power: $12,000, Repairs: $8,500, Other: $11,500) = $32,000
- Total Overhead: $73,000
Overapplied Overhead Adjustment:
- Add $48,000 to Cost of Goods Sold (not material)
- New Account Balances:
- Work-in-Process Inventory: $19,800
- Finished Goods Inventory: $176,300
- Cost of Goods Sold: $1,803,900 + $48,000 = $1,851,900
- Underapplied Overhead: $0
BUS FPX 4064 Assessment 2 Applying Cost Accounting Concepts to Analyze and Estimate Costs
Service Company Job Costs
7-63 Revenue and Cost Per Client
Revenue:
- Selden Contracting: 270 hrs * $500 = $135,000
- Moenhart Insurance: 170 hrs * $500 = $85,000
- Englewood Medical Center: 230 hrs * $500 = $115,000
- Total Revenue: $335,000
Costs:
- Direct Labor: $83,750
- Overhead: $53,600
- M&A Expenses: $57,000
- Total COGS: $137,350
- Net Income: $335,000 – $137,350 – $57,000 = $140,650
Process Cost Accounting
8-49 Production Cost Report (FIFO Method)
Equivalent Units:
- Transferred-In Costs: 75,000 (Completed) + 16,800 (Ending WIP) = 91,800 units
- Conversion Costs: 75,000 + 16,800 − 2,600 = 89,200 units
Cost Per Equivalent Unit:
- Transferred-In: $82,500 / 91,800 = $0.898
- Conversion: $53,060 / 89,200 = $0.595
Completed Units:
- Transferred-In: 75,000 * $0.898 = $67,350
- Conversion: 75,000 * $0.595 = $44,625
Ending WIP (13,000 units):
- Transferred-In: 13,000 * $0.898 = $11,674
- Conversion: 13,000 * $0.595 = $7,735
The post BUS FPX 4064 Assessment 2 Applying Cost Accounting Concepts to Analyze and Estimate Costs appeared first on Tutors Academy.
Let our team of professional writers take care of your essay for you! We provide quality and plagiarism free academic papers written from scratch. Sit back, relax, and leave the writing to us! Meet some of our best research paper writing experts. We obey strict privacy policies to secure every byte of information between you and us.
ORDER ORIGINAL ANSWERS WRITTEN FROM SCRATCH